Proud winners of the bench show

Best of Division - • All Things Christmas, Deb Witvoet • Knitting & Crocheting, Katie Huddleston

Kirsten Whiteside accepts second place for the Crisco tarts baking competition

Kirsten Whiteside accepts second place for the Crisco tarts baking competition

Best of Division

• All Things Christmas, Deb Witvoet

• Knitting & Crocheting, Katie Huddleston

• Art, Morena Stamm

• Junior Division 11 (11-16 years old), Amanda Mitchell

• Junior Division 1 (under 11 years old), Amelia Bos

• Photography, Eldred Stamp

• Culinary Arts, Kathleen McKelvie

• Senior Citizens, Irene Rausch

• Rugs, Quilts and Wall Hangings, Wendy Gardner

• Agriculture, Curtis McKelvie

• Sewing, Morena Stamm

• Junior Agriculture, Dalton Bos

• Arts & Crafts, Barb Mellinger

• Special Needs, Andrea Schram

• Vegetables, Fred Broska

• Horticulture, Ken Jensen

• Arrangements & Houseplants, Evelyn Gertsma

• Fruits, Fred Broska

• From Scratch, Katelyn Bargdroff

• Womens Institute Blue and White Tea Cup Arrangement

Award, Evelyne Gertsma

Ponoka Agricultural Fair Home, Hobby and Horticulture

High Point and Runner Up Awards

• All Things Christmas: high point, Katie Huddleston; runner-up, Connie Klassen & Deb Witvoelt.

• Knitting & Crocheting: high point, Katie Huddleston; runner-up, Kristine Huddleston.

• Art: high point, Morena Stamn; runner-up, Bernice Edwards.

• Junior Division 11: high point, Rebekah Hann; runner-up, Paige Raugust.

• Junior Division 1: high point, Amelia Bos; runner-up, Jocilyn Bos.

• Photography: high point, Eldred Stamp; runner-up, Katelyn Borgdroff.

• Culinary Arts: high point, Kirsten Whiteside; runner-up, Crystal Hamm.

• Seniors: high point, Irene Rausch; runner-up, Doreen Rausch.

• Rugs, Quilts and Wall Hangings: high point, Deb Witvoelt; runner-up, Wendy Gardner.

• Agriculture: high point, Dalton Bos; runner-up, Kirsten Whiteside.

• Sewing: high point, Annette Fenske; runner-up, Irene Rausch.

• Junior Agriculture: high point, Dalton Bos; runner-up, Rebekah Hamm.

• Arts & Crafts: high point, Donna Rudd; runner-up, Lyle Whiteside.

• Special Needs: high point, Allison Soosay; runner-up, Andrea Schram.

• Vegetables: high point, Fred Broska; runner-up, Evelyn Gertsma.

• Horticulture: high point, Evelyne Gertsma; runner-up, Fred Broska and Georgina Fath.

• Arrangements & Houseplants: high point, Katie Huddleston; runner-up, Evelyne Gertsma.

• Fruits: high point, Fred Broska; runner-up, Kirsten Whiteside.

Special Baking Awards Sponsored by Crisco, Robin Hood Flour and Fleischmann’s Yeast

• First, Robin Hood Cookies: Crystal Hamm

• Second, Crisco Tarts: Evelyn Gertsma

• Second, Crisco tarts: Kirsten Whiteside

• First, Robin Hood Brownies: Benjermin Hamm

• First, Fleischmann’s Yeast white bread (youth): Rebeckah Hamm

• First, Fleischmann’s Yeast White bread: Crystal Hamm

• Second, Fleischmann’s Yeast White Bread: Rebeckah Hamm

• Third, Fleischmann’s Yeast: Kirsten Whiteside

• First, Certo Jam: Evelyne Gertsma

• Second, Certo Jam: Crystal Hamm

• Third, Certo Jam: Kirsten Whiteside

Best of the Fair:

• Rural gardens: First, Lorrie Jess; second, Irmgard and Holdi Reich.

• Urban gardens: First, Pat Miller; second, Jody Dickhaut.

• Urban landscaping, three years or older First, Rita Peterson; second, Ivy Pugh.

• Rural landscaping, less than three years Connie Bossart

• Rural landscaping, three years or older First, Lorrie Jess; second, Craig and Melodie Woods.

• Junior gardeners, rural Ages 11 and under: first, Amelia Bos; second, Jocelyn Bos.

Ages 12 to 17: Cameron Bos.