Kayley Anderson rides Red Otoe Bar down the final stretch to the finish

Kayley Anderson rides Red Otoe Bar down the final stretch to the finish

Barrel Bash bitten by economy

Last weekend's barrel races at Ponoka's Calnash Ag Event Centre had decent numbers for entries.

Nothing has been immune to the effects of the low price for a barrel of oil, including the popular sport of barrel racing.

The seventh annual Barrel Bash event took place over the weekend at the Calnash Ag Event Centre, although it was toned down considerably from last year.

Organizer Lisa Nault Gallais explained the economic hit to many businesses and individuals that were involved previously had to scale back or not participate as a sponsor this year. That left the event to offer up day jackpot money and a sweater for the slot race, instead of the much larger payouts of last year.

The event was able to run races in the peewee, youth and open classes on Friday, Saturday and Sunday with the payouts based upon the number of entries for each event.

The results were: Friday youth 1D first place Alaysha Kushneryk, second Emma Funk; 2D first Ashley Coyne; 3D first Dakota Slywka, second Bobbi Henderson, third Alaysha Kushneryk; open 1D first Reagan Tebb, second Ashley Chapman, third Kerri Bougeroile, fourth Kerli Cowie; 2D first Dee Walker, second Shannon Dunne, third Francine Scozzafava, fourth Tea Hataley; 3D first Pamela Jacob, second Eva Hamm, third Kirk Gallais, fourth Lindy Fuchs.

Saturday peewee 1D first Kayla Hronek; 3D first Luke Hronek, second Molly Becker, third Rikki-Jae Henderson, fourth Paiten Axten, fifth Payton Becker; youth 1D first Harleigh Henderson, second Lacey Terpsma, third Harleigh Henderson; 2D first Emma Funk, second Harleigh Henderson, third Ashley Coyne; 3D first Tacie Tuck, second Alaysha Henderson, third Bobbi Henderson;

Open 1D first Briana Baudin, second Dian Sewell, third Rene LeClearcq, fourth Judy Veer, fifth Gaylene Buff, sixth Kali Kott; 2D first Kim Gerwatoski, second Lisa Smith, third Linsey Gittens, fourth Bertina Olafson, fifth Kaylee-Jo Henkelman, sixth Gaylene Buff; 3D first Kasey Eckert, second Judy Veer, third Alyson Fox, fourth Trina Swerbus, fifth Charlene Coyne, sixth Brittany Strandquist; 4D first LeeAnn Stav, second Rene LeClercq, third Lisa Smith, fourth Jan Quackenbush, fifth Kelsey Hubley, sixth Amanda Holmberg;

Slot race 1D first Briana Baudin, second Lisa Tebb, third Reagan Tebb; 2D first Kassidy Williamson, second Case Wooldridge, third Amy MacDonald; 3D first Shawna Stratman, second LeeAnn Stav, third Colleen McGale;

Sunday peewee 1D first Kayla Hronek, 3D first Luke Hronek, second Rikki-Jae Henderson, third Molly Becker, fourth Payton Becker; youth 1D first Harleigh Henderson, second Erika Olsen; 2D first Harleigh Henderson, second Ashley Coyne, 3D first Cooper Henderson, second Phaedra Bruens;

Open 1D first Diane Sewell, second Gaylene Buff, third Briana Baudin, fourth Lisa Tebb, fifth Sykler Fuchs, sixth Rachel Jones; 2D first Tea Hataley, second Cati McArthur, third Dee Walker, fourth Trina Swerbus, fifth Jocelyn Olsen, sixth Kayley Anderson; 3D first Brandi Love, second Rene LeClercq, third Eva Hamm, fourth Kayley Anderson, fifth Pamela Jacob, sixth Alyson Fox; 4D first Ashley Coyne, second Eva Hamm, third Lindy Fuchs, fourth Lisa Smith, fifth Lisa Reid, sixth Donna Lowes.

 

Be Among The First To Know

Sign up for a free account today, and receive top headlines in your inbox Monday to Saturday.

Sign Up with google Sign Up with facebook

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Reset your password

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

A link has been emailed to you - check your inbox.



Don't have an account? Click here to sign up